Powrót do aktualności

Luty 2019

dodano 05.03.2019

Po silnych, styczniowych wzrostach na światowych giełdach również luty okazał się nadspodziewanie udany. Amerykański indeks S&P500 zyskał 2,9%, a niemiecki DAX 3,2%. Od początku roku oba te indeksy urosły już odpowiednio o 10,9% i 8,9%, co jest przyzwoitym wynikiem na tle obaw rynkowych które ogarnęły rynek pod koniec zeszłego roku. Pozytywny sentyment wokół indeksów budowany jest przede wszystkim na oczekiwaniach poprawy makro na świecie, zakończeniu wojny handlowej oraz gołębiego nastawienia banków centralnych. Taka sytuacja może oczywiście trwać w myśl zasady „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, niemniej w pewnym momencie rynek „powie: sprawdzam” szczególnie, gdy sytuacja nie będzie rozwijać się zgodnie z kreślonym obecnie optymistycznym scenariuszem.

Patrząc na obecne, coraz słabsze odczyty makro z USA nie sposób odnieść wrażenie, że rynek prawidłowo zdyskontował ten fakt w cenach kilka miesięcy temu (początek października 2018 r.). Jeżeli obecnie rynek ponownie wyprzedza sytuację makro o 3-4 miesiące, to od przełomu marca/kwietnia powinniśmy obserwować poprawę odczytów makroekonomicznych z indeksami ISM, sprzedażą detaliczną czy produkcją przemysłową na czele. Do tego czasu zapewne temat globalnego spowolnienia gospodarczego może zejść na drugi plan, co oczywiście nie oznacza „zamiecenia go pod dywan”. Zawsze przecież pozostają jeszcze banki centralne, które mogą w razie potrzeby przejść do fazy ponownego luzowania monetarnego. Obecnie temat ten wydaje się jednak bardzo odległy, gdyż ostatni komunikat z posiedzenia FOMC okazał się jastrzębi na tle oczekiwań a członkowie banku centralnego nie wykluczają podwyżek stóp w 2019 roku, podczas gdy rynek uznał już obecny cykl zacieśniania monetarnego za zakończony. Również wojna handlowa to temat żywy. Udało się co prawda po raz kolejny opóźnić wprowadzenie w życie podwyżek ceł (z 10% do 25%), jednak decyzja ta przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Głównym znakiem zapytania w całej tej politycznej rozgrywce pozostaje Korea Północna wspierana od lat przez Chiny. Szczyt w Hanoi miał przynieść nowy rozdział w relacjach Korea-USA, niemniej spotkanie Kim- Trump zakończyło się fiaskiem, a rozbieżności między stronami były tak duże, że odwołano nawet wspólny lunch. Trudno oczekiwać, że ustalenia z zeszłorocznego szczytu w Singapurze, zakładające całkowitą denuklearyzację Korei Północne będą w ogóle realizowane. Wydaje się, że obecnie ważnym elementem negocjacji handlowych między Chinami i USA będzie właśnie zaangażowanie Państwa Środka w denuklearyzację Korei. To niezwykle silna karta przetargowa w rękach Xi Jinpinga. O ile jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że karty w tej partii rozdaje prezydent Trump i może wywierać presję na Chiny to obecnie siły znacznie się zrównoważyły, co zapewne utrzyma obecny status quo (przeciągające się negocjacje), niemniej zwiększa również ryzyko eskalacji konfliktu.

Na tle światowych indeksów słabo w lutym zachowywała się krajowa giełda. WIG20 spadł o 2% przy wspomnianym już znacznym wzroście indeksów S&P500 i DAX oraz przy neutralnym zachowaniu indeksu MSCI Emerging Markets. Również od początku roku największe krajowe spółki zachowują się słabiej niż inne kraje rozwijające się, które zyskały 8,9% przy wzroście WIG20 jedynie o 2,3%. Najsłabszymi spółkami pozostają PZU (-8,6% w lutym i -7,1% od początku roku), PGNiG (odpowiednio - 9,3% i +0,1%) oraz JSW (-15,7% i -14,7%). Również dwie największe spółki z indeksu (PKO BP i PKN Orlen) zarówno w lutym, jak i od początku roku zachowują się relatywnie słabo. W dalszym ciągu mocne pozostaje spółki średnie i małe. mWIG40 zyskał w lutym 1,3% i od początku roku jest już 6% na plusie, natomiast sWIG80 odnotował 5% wzrost w lutym i 10% od początku roku. Motorami wzrostu średnich spółek w lutym pozostają Ci sami liderzy co w styczniu: Dino, Asseco Polan, Grupa Azoty, Ciech i Amica. Najlepiej w tym gronie wypadają spółki chemiczne, które od początku roku zyskały ponad 30%.

Przez krajowy rynek długu przetoczyła się w lutym silniejsza przecena. Jeszcze do połowy miesiąca rentowność 10-cio letnich obligacji skarbowych delikatnie spadała, jednak druga część miesiąca przyniosła znaczną korektę yieldów z 2,65% do 2,95%. To reakcja rynku na ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość nowy pakiet fiskalny. Zakłada on rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, wypłatę trzynastej emerytury w kwocie 1100 złotych, organizację systemu lokalnego transportu publicznego oraz obniżenie stawek PIT. Roczny koszt tego programu to około 40 mld złotych (2% PKB), co zapewne w dużej części zostanie sfinansowane nowym zadłużeniem. Rynek w ostatnich miesiącach zmagał się z ograniczoną podażą obligacji skarbowych przez Ministerstwo Finansów ze względu na bardzo dobre wykonanie budżetu w 2018 roku, co mocno wspierało wycenę długu. O ile same „obietnice wyborcze” nie były dużym zaskoczeniem biorąc pod uwagę kalendarz wyborczy, o tyle ich skala już tak. Otwartym pytaniem pozostaje czy rząd nie będzie szukał dodatkowego źródła przychodu w celu pokrycia tych kosztów. To rodzi ryzyko dla spółek notowanych na GPW, gdyż pomysły podatku od powierzchni handlowych czy podwyższenie wartości nominalnych akcji były już brane pod uwagę i zostały zawieszone w czasie. To cały czas łakomy kąsek dla rządzących.

Zastrzeżenia prawne
Informacja sporządzona przez Alfa Dom Maklerski S.A. w celu promocji i reklamy, zgodnie z art. 83c Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 z późn. zm.). Informacja nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 35 rozporządzenia UE nr 596/2014. Informacja nie jest informacją rekomendującą lub sugerują strategię inwestycyjną, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 34 rozporządzenia UE nr 596/2014. Informacja nie stanowi badania inwestycyjnego ani publikacji handlowej w rozumieniu rozporządzenia 2017/565. Dokument nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego. Opracowanie sporządzone zostało w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, w oparciu o informacje uzyskane z wiarygodnych rynkowych źródeł. Wszelkie oceny zawarte w dokumencie wyrażają opinie w dniu wydania materiału i mogą być zmienione przez autorów bez uprzedniego powiadomienia.

Powrót do aktualności